تشریفات ختم

5/5 - (1 امتیاز)
تیر 1402
تشریفات ختم

برگزاری مراسم ختم از دیرباز بین همه قوم ها مرسوم بوده است. مسلما فوت یکی از اعضای خانواده یا اقوام تلخ ‌ترین اتفاق زندگی هر فردی است. برگزاری مراسم ختم و سوگواری و عزاداری برای عزیز از دست ‌رفته هرساله طبق رسوم گذشته انجام می‌شود. امروز با وجود تشریفات مجالس برای برگزاری ختم برگزاری این مراسم بسیار مفصل تر و با برنامه تر شده است.

کمک گرفتن از تشریفات ختم باعث برگزاری مراسم ترحیم به بهترین شکل می شود. این مؤسسات در سطح شهرهای مختلف فعالیت می‌کنند و تمامی خدمات مربوط به تشریفات این مراسمات را انجام می‌دهند. بعد از فوت یکی از اقوام یا اعضای خانواده با توجه به غم و اندوه فراوان، اطرافیان شاید نتوانند تشریفات مراسم را به‌خوبی انجام دهند بنابرین با کمک گرفتن از این مؤسسات می توانند مراسمی لایق و منظم در شان مهمان ها را برگزار کنند برخی از تشریفات مجالس ختم عبارت‌اند از :

 • صدور گواهی فوت
 • انتقال متوفی به سردخانه
 • گل‌آرایی مزار
 • رزرو صندلی
 • سایه بان
 • برگزاری منظم مراسم
 • رزرو مسجد یا سالن
 • فراهم آوردن وسایل مورد نیاز برای مراسم
 • سفارش و چاپ کار دعوت ترحیم
 • فراهم آوردن وسایل نقلیه جهت جابجایی مهمانان
 • میز آرایی مراسم با گل های طبیعی و شمع
 • هماهنگی با مداح

تشریفات و برگزاری ختم در باغ

تشریفات مراسم ختم در منزل

بعد از خاک سپاری بسیاری از خانواده ها از مهمانان خود دعوت می کنند تا در منزل، اقدام به برگزاری مراسم ختم کنند.

تشریفات مراسم ختم در منزلاز مهم ترین خدمات تشریفات مراسم ختم در منزل عبارتند از :

اجاره انواع میز و صندلی برای ختم 

شما می توانید انواع مدل های متنوع میز و صندلی را مشاهده و بعد از انتخاب مرتب و تمیز در محل تحویل بگیرید.

اجاره انواع ظروف پذیرایی برای ختم

ظروف میوه، فنجان و نعلبکی و سینی های خرما و حلوا مجلسی  از مهم ترین ظروف پذیرایی موجود در تشریفات مجالس است که پرسنل تیم تشریفات همه ظروف انتخابی شما را در مکان معین شده قرار می دهند.

اجاره انواع ظروف پذیرایی برای ختماعزام گروه مداح و روضه خوان و سخن ران 

با توجه به نوع مراسم تان می توانید از گروه مداح و یا سخن ران استفاده کنید.

تهیه و اجرای سیستم نور و صوتی حرفه ای 

می توانید تا از باند ها و سیستم های صوتی جدید جهت بهتر برگزار شدن مراسم تان استفاده کنید.

طراحی میز با گل و شمع برای ختم

قرار دادن عکس مرحوم روی میز و دیزاین میز یکی از مهم ترین موارد در برگزاری تشریفات ختم در منزل است. دور عکس باید با گل تزیین شود به این نکته توجه داشته باشید که سطح میز با پارچه مشکی و ترمه پوشانده می شود. آیینه، قرآن و گلاب پاش از دیگر مواردی است که برای تزیین میز ختم استفاده می شود.

اعزام مهماندار خانم و آقا 

مطمئنا در مراسم ختم بهترین کار استفاده از افراد ماهر و مسئول برای پذیرایی است. یکی از خدمات تشریفات ختم در منزل اعزام مهماندار خانم و آقا برای پذیرایی از میهمانان است این افراد از ابتدا در مراسم حضور دارند و بعد از اتمام مراسم ترحیم در منزل، تمام وسایل را جمع آوری کرده و با اجازه صاحبان مجلس از محل خارج می شوند.

پذیرایی ختم

گل آرایی مراسم ختم

استفاده از گل های طبیعی و معطر در مراسم تشریفات ختم و ترحیم جای ویژه ای به خود اختصاص داده است. استفاده از گل های معطر باعث القای انرژی مثبت و حس مثبت به افراد حاضر در مراسم می شود. شاخص ترین گل آرایی که برای مجالس ترحیم به کار می رود شامل سبد گل رومیزی، دسته گل، پایه گل و تاج گل است.

گل آرایی مراسم ختمبا توجه به نوع سلیقه تان می توانید از گل های سفید و مشکی و گل رز سفید برای گل آرایی مجالس استفاده کنید. با توجه به این که گل آرایی کار بسیار حساس و حرفه ای است و باید توسط افراد متخصص انجام گیرد تا نتیجه ای خوب داشته باشد از این رو بهتر است از تیم تشریفاتی بسیار ماهر برای این کار استفاده کنید.

کترینگ و پذیرایی مراسم ختم

از دیگر تشریفات بسیار مهم و مورد توجه در مراسم ختم، پذیرایی و کترینگ در مراسم ختم است. احترام به مهمان ها و پذیرایی از مهمان هایی که به این مراسم دعوت می شوند بسیار اهمیت دارد و همه مهمانان باید به بهترین نحو پذیرایی شده و راضی باشند. تهیه خرما و حلوا مهم ترین کار برای تشریفات است با توجه به این که از دیرباز در مراسم ترحیم حلوا و خرما در صف اول پذیرایی قرار داشته امروزه با توجه به شرایط کرونایی استفاده از بسته های پذیرایی که از قبل به صورت کاملا بهداشتی آماده شده است، بیشتر مرسوم شده و اکثرا در مراسمات مورد استفاده قرار می گیرد.

کترینگ و پذیرایی مراسم ختماین بسته ها با توجه به بودجه صاحب عزا تهیه می شود. نحوه پذیرایی و کترینگ باید با هماهنگی میزبان انجام شود تشریفات مراسم ختم با انواع غذا ها و نوشیدنی ها و دسرها از مهمانان پذیرایی می کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

09121936223